RIBOCA 1 apmeklējums RĪGĀ un JŪRMALĀ

Šī gada 26.septembrī Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas – profesionālās ievirzes programmas 2., 3., 4., 5., 6.un 7.klašu audzēkņi kopā ar vecākiem un pedagogiem apmeklēja pirmo Rīgas Starptautisko laikmetīgās mākslas biennāli (RIBOCA1/Rīga International Biennial of Contemporary Art) - vērienīgāko mākslas izstādi Baltijas valstīs (piedalās 104 mākslinieki, to skaitā 10 mākslinieku grupas, izstādīts 141 darbs - astoņās dažādās norises vietās, kā arī - 10 vides objekti). Arī mūsu biennāles apmeklējumu varētu raksturot kā vērienīgu, - uz RIBOCA1 – devāmies trīs autobusos, – pirmoreiz „mazās skolas” izstāžu apmeklējumu vēsturē, - kopskaitā 153 dalībnieki. Pašiem mazākajiem skolas audzēkņiem šis bija pirmais laikmetīgās mākslas izstāžu apmeklējums, - vēl nebijis piedzīvojums mākslas pasaulē, savukārt lielākajiem - gaidīts notikums un lielisks iedvesmas avots turpmākajai radošajai izpausmei.

 

APMEKLĒTĀS BIENNĀLES NORISES VIETAS / REDZĒTAIS

VISS BIJA MŪŽĪGS LĪDZ PĀRSTĀJA TĀDS BŪT

 

Pirmajā Rīgas Biennālē pārstāvēti visi mediji: glezniecība, tēlniecība, instalācija, fotogrāfija, filma, video, skaņa, arī nemateriālā prakse. Daudzi darbi balstīti pētniecībā (mākslinieku sadarbība ar speciālistiem, akadēmiķiem), tas ir ilgtermiņa process, kurā notiek zināšanu apmaiņa. Biennāles auditorijai iespējams iegūt jēgpilnu pieredzi no dažādiem aspektiem – intelektuālā, maņu un emocionālā.

 

BIJUŠAJĀ LATVIJAS UNIVERSITĀTES BIOLOĢIJAS FAKULTĀTES ĒKĀ - varējām apskatīt kādreizējās laboratorijas, tukšās bibliotēkas, auditorijas, kā arī Botānikas, Zooloģijas un Ķīmijas vēstures muzejus, kas joprojām ir atvērti apmeklētājiem. Apspēlējot ēkas zinātniski akadēmisko vēsturi, izstādē apskatīta tehnoloģiju un zinātnes attīstība, kā tās maina pasauli ap mums, mūsu uzskatus un izpratni par to. Favorīti: jaunāko klašu audzēkņiem - Erika Kessela Cilvēku zoodārzs (instalācija Zooloģijas muzejā), Marka Diona Ekskursija tumšajā muzejā (teatrāla instalācija); vecāko klašu audzēkņiem – Nikosa Navridisa Viss vecais. Nekad nekā cita (konkrētas vietas instalācija), Nabila Boutrosa Slavenības (digitālo izdruku sērija), Osvaldo Masjā Savstarpējās apputes opera – (instalācija cilvēku maņām – redzei, dzirdei, ožai) u.c..

Vislielākās simpātijas un interesi izpelnījās latviešu mākslinieku - Andra Eglīša un Katrīnas Neiburgas jauktu mediju instalācija Ligzda ar noslēpumaino purva zonu darba centrā, kā arī Katrīnas Neiburgas poētiskais un reizē humoristiskais video Mazsālīti garie gurķi.

 

SPORTA2 KVARTĀLĀ - mākslas darbi šajā norises vietā pēta dažādas ātruma un paātrinājuma izpausmes, to radītas zinātniskās, tehnoloģiskās un sociālās sekas laika, darba, ekonomikas un globalizācijas kontekstā. Šī izstādes daļa apskata veidus, kā pasaule tiek izmainīta gan fiziski, gan virtuāli un bieži mums nemaz nezinot. Favorīti: Marko Montjela – Soto Pastāvīga vētra tropiskam zvaigznājam (instalācija), Juļjona Urbona Eitanāzijas kalniņi (mēroga modelis) u.c..

 

ANDREJSALĀ – vietā ar industriāli nostaļģisku auru, - mākslinieki atklāj vēsturisko un personisko pieredzi par sociāli nozīmīgiem un dziļi emocionāliem dzīves brīžiem. Favorīti: Fonden Eindes Atzīmējot progresu (instalācija, jaukti mediji), Jevgeni Zolotko Upuris (instalācija, jaukti mediji, skaņa cilpā).

 

MĀKSLAS STACIJĀ DUBULTI – mākslas darbu uztverei tika iesaistītas visas maņas – redze, dzirde, tauste, garša un smarža. Favorīti: Džordana Zigijs un Jūraszvaigzne (videoinstalācija), Verta Ambereum (instalācija, jaukti mediji).

 

Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles - Favorīti noskaidroti – apkopjot audzēkņu viedokļus par redzēto, piedzīvoto un sajusto.

 

PALDIES - visiem RIBOCA1 apmeklējuma dalībniekiem: audzēkņiem un viņu vecākiem par atsaucību un sadarbību, kā arī visai RIBOCA1 apmeklējumā iesaistītajai VDMV skolotāju komandai: skolas direktorei Inesei Mētriņai, klašu audzinātājām – Dacei Brizauskai*, Ilzei Ērglei – Vanagai, Dacei Arājai, Inesei Andersonei, Silvijai Melnūdrei*, Gitai Dukurei un pavadošajām skolotājām – Madarai Bulai*, Veltai Ronei, Maijai Avotai un skolas darbiniecei Lienei Purmalei, – īpašs paldies skolotājām par mākslas vēstnešu funkciju veikšanu, – iepazīstinot ar mākslas darbiem un to tēmām, kā arī foto materiāla autoriem*.

 

 

Rakstā iekļauti RIBOCA1 kataloga teksta fragmenti

Mākslas valodas pamatu skolotāja Indra Cālīte

Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto