Filma “Sejas, ciemi” kā iedvesma topošajiem dizaineriem, māksliniekiem

Lai dažādotu un papildinātu Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā apgūstamo kultūrizglītību, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, vidusskolas audzēkņi apmeklēja JR un Anjēzes Vardas (Agnès Varda) franču dokumentālo filmu “Sejas, ciemi” (Faces, Places/ Visages, villages) neierastā, bet filmai, kā atzina paši jaunieši, tik ļoti piemērotā vidē – “Tautas Harmonijas Centrā” (THC) Valmierā.

Filmas apmeklējuma mērķis bija izzināt tajā izmantotos multimedijus vēstījuma nodošanai, eksperimenta un esošās situācijas, vides nozīmību mākslā un dizainā, vēlāk par filmu reflektējot specialitāšu mācību priekšmetos. Tika analizēti izmantotie paņēmieni vēstījuma nodošanai – fotogrāfijas, tā kā visi vidusskolas audzēkņi apgūst arī fotomācību, video un grafisko dizainu, ilustrācijas. Svarīgi bija ne tikai sekot līdzi filmas saturam, bet arī pasniegšanas veidam, kadrējumam, grafiskā dizaina izmantojumam. Kā atzina paši jaunieši – filma ir vizuāli ļoti skaista, pārdomāta un iedvesmojoša.

1. kursa audzinātāja Inese Andersone par filmas apmeklējumu raksta: “Mani interesēja vieta, kurā mums piedāvāja noskatīties šo filmu – THC. Biju dzirdējusi, ka tā ir pulcēšanās vieta jauniešiem, kam tuva alternatīvā mūzika, kultūras izpausmes. Priekšstats par to, kā tur būs nebija. Šoreiz mums īpaši noorganizētā filmas skatīšanās lika sajusties gaidītiem. Omulīgi iekārtotā skatuve, un tai pretī esošais paaugstinājums skatītājiem, kā arī skatītāju krēsli, rosināja iekārtoties ērti un baudīt. Iepriekš biju guvusi nelielu ieskatu īsā sižetā par filmu “Sejas, ciemi”. Noskatoties visu filmu, izjutu tās kolosālo cilvēcības pienesumu, mīlestību. Sadarbība starp abiem projekta dalībniekiem, sarunas, viņu radītā māksla deva bagātīgus iespaidus. Sarunā ar filmu apmeklējušiem jauniešiem spriedām, ka tā ir viena no iespaidīgākajām filmām, ko ar projekta “Latvijas skolas soma” atbalstu esam redzējuši. Visiem arī patika THC nepiespiestā atmosfēra, kas ļoti saderīga ar filmā pausto vieglumu.”

Filmas apmeklējums saistāms ar iniciatīvas 2. saturisko jomu kultūra un laikmetīgās izpausmes, mākslā – kino un dizains, to saistot, nevis ar Latvijas kino, bet ar jauniešu apgūstamo dizaina izglītību VDMV, kā iedvesma un mācība viņu turpmākajai radošajai darbībai. Iesakām arī Valmieras Mākslas dienās apmeklēt šo filmu kinoteātrī “Gaisma”.

P.S. Paldies Leldei Bērziņai par šo iespēju!

Informāciju sagatavoja: Gita Dukure, VDMV mākslas projektu vadītāja

Plakāts: filmas publicitātes plakāts

 

Publicitātes plakāts
Publicitātes logo